Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Devlet başkanı, Savunma Bakanı Ruslan Zhaksylykov’u kabul etti

Devlet başkanı, Savunma Bakanı Ruslan Zhaksylykov’u kabul etti
REKLAM ALANI
27.07.2023
A+
A-

 

 

Olaylar

Akorda

Devlet başkanı, Savunma Bakanı Ruslan Zhaksylykov’u kabul etti

2023

 

 

 

 

Kassym-Jomart Tokayev, savunma bakanlığı başkanı Ruslan Zhaksylykov’un 2023’ün ilk yarısına ilişkin faaliyetlerin sonuçlarına ilişkin raporunu dinledi.

 

 

 

 

Başkan – Silahlı Kuvvetler Başkomutanı, komutanların yönetim niteliklerinin iyileştirilmesini sağlayan döngüselliği ve modelinde bir değişiklikle yeni bir muharebe eğitimi formatının getirilmesi hakkında bilgilendirildi.

 

 

 

 

Savunma Bakanı, toprak savunmasını güçlendirmek için alınan tedbirler hakkında Devlet Başkanına rapor verdi. Hem mevzuat düzeyinde hem de uygulamada sistematik çalışmalar yürütülmektedir.

 

 

 

 

Başkan’a, yerli üretimin mobil ve modüler bileşenlerine geçiş de dahil olmak üzere, kalıcı hazırlık birimlerinin silah ve askeri teçhizatla donatılmasındaki ilerleme hakkında bilgi verildi.

Silahlı Kuvvetlerin barışı koruma faaliyetlerine ilişkin ayrı bir rapor hazırlandı.

 

 

 

 

Kassym-Jomart Tokayev’e askere alınanlar ve askerlik hizmetini yapmış vatandaşlar hakkındaki bilgileri dijital ortama aktarma önlemleri hakkında bilgi verildi. Bilgi sistemlerinin modernizasyonu ve diğer devlet kurumlarının veritabanlarıyla entegrasyonu, kayıt hizmetlerinin, askeri kayıtların ve askeri biletlerin elektronik formatta düzenlenmesini mümkün kıldı.

 

 

 

 

Ruslan Zhaksylykov, askere alınanlara kredi tatillerinin yanı sıra tercihli eğitim sağlamak için alınan önlemler hakkında konuştu. Bugüne kadar 2,5 bin asker kredi ertelemesi aldı ve görev yapan 1,5 bin asker yüksek öğretim kurumlarına yerleştirildi.

 

 

 

 

 

Ayrıca, raporlama döneminde yedeğe nakledilen 700’e yakın asker şoför, tamirci, makinist, çilingir, aşçı ve işgücü piyasasında rağbet gören diğer mesleklerde eğitildi.

Cumhurbaşkanı, çalışma ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere bu girişimleri dikkate alarak, Yüksek Öğrenim ve Bilim Bakanlığı ile birlikte, tercihli eğitim kontenjanları tahsis etmek, askerlik hizmetini tamamlayanlara devlet eğitim bursu sağlamak ve bunların mevzuat konsolidasyonunu sürdürmek. .

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Silahlı Kuvvetlerin muharebe hazırlığının artırılması konularına özel önem vererek bir dizi talimat verdi.

geri gelmek geri gelmek

 

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-ministra-oborony-ruslana-zhaksylykova-2563149

 

 

REKLAM ALANI