Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Millî Savunma Bakanı Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Millî Savunma Bakanı Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov Ortak Basın Toplantısı Düzenledi
REKLAM ALANI
03.02.2022
A+
A-

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile Millî Savunma Bakanlığında bir araya geldi.

Önce baş başa görüşen ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık eden Bakan Akar ve Hasanov daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

“Değerli can kardeşim” diye hitap ettiği Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’u Türkiye’de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Bakan Akar, “İkili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in çizdikleri çerçeve kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Şuşa Beyannamesi’nin önemine değinen Bakan Akar, “Şuşa Beyannamesi yolumuzu, stratejimizi belirleyici bir belge. Bu belge istikametinde yaptığımız çalışmalar var. Askerî eğitim, iş birliği konularındaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarla birlikte savunma sanayi, silahlı kuvvetlerimizin donanımı konusunda neler yapabileceğimizi de karşılıklı görüşmelerle belirliyoruz. Bu konularda da önemli adımlar attık, atmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ordusunun 44 gün süren “Vatan Muharebesi” ile işgal altındaki topraklarını geri aldığını hatırlatan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Özellikle Karabağ’da yoğun bir çalışma var. Tarımdan hayvancılığa, endüstriden yollara kadar yoğun çalışma, yapılaşma var. Bu konuda da karşılıklı görüşmeler yoluyla ilerlemelerin nasıl olacağını, bunun savunma ve güvenliğe yansımalarını da değerlendirdik. Önemli konulardan biri de; Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Aliyev’in görüşmelerinin ardından Ermenistan’a uzatılan bir barış eli var. Bu barış elinin değerlendirilmesini bekliyor, temenni ediyoruz. Bu sayede sadece Azerbaycan-Ermenistan veya Ermenistan-Türkiye değil bütün Kafkasya’da barışın, huzurun buna bağlı olarak da refahın hâkim olması için gayret gösteriyoruz.”

Azerbaycan Ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin güçlenmesine yönelik gösterdikleri gayrete vurgu yapan Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bunun başka ülkelere karşı tehdit olmadığının bilinmesini istiyorum. Silahlı kuvvetlerimizin gelişmesi, ülkelerimizin ve milletimizin savunmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız çalışmalarla ordularımızın her geçen gün daha ileri gitmesinden de büyük memnuniyet duyuyoruz. ‘İki devlet, tek millet’ olan Azerbaycan ve Türkiye’nin Kafkasya’ya barış ve huzurun gelmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini herkes görüyor. Temennimiz bir an önce barışa, huzura kavuşarak herkesin güven ve refah içinde yaşamını sürdürmesidir.”

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANI ORGENERAL ZAKİR HASANOV

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov da gösterdiği misafirperverlikten dolayı Bakan Akar’a teşekkür etti.

Gerçekleştirdikleri görüşmelerde bölgedeki askerî ve siyasi durumu müzakere ettiklerini ifade eden Bakan Hasanov, “Ortak faaliyetlerimizin istikametlerini belirledik. Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı şekilde hayata geçirdiği faaliyetleri müzakere ettik.” dedi.
44 gün süren “Vatan Muharebesi” sonrasında yapacakları çok işlerinin olduğunu belirten Bakan Hasanov, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Azerbaycan Ordusunun yapısında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ordu yapısına benzer reformlar yapıyoruz. Bu yönde TSK’nın Azerbaycan’a büyük desteği var. Bu konuda da büyük yol katettik. Millî Savunma Bakanı’na bir kez daha teşekkür ediyorum, tüm konularda bize destek veriyor. Kısa zamanda Azerbaycan Ordusunun savaş yeteneğini artıracağından ve tüm uygunlamaları hayata geçirerek TSK ile birlikte faaliyete hazır olacağından eminim.”

kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/122022-43055

 

REKLAM ALANI